dom psa sklep

Depresja u psa. Jakie są typowe objawy?

Wydawać by się mogło, że pojęcie Depresja u Psa jest pojęciem czysto abstrakcyjnym a ta choroba dotyczy tylko i wyłącznie ludzi. Nic bardziej mylnego, psia depresja naprawdę występuje i możemy mieć z nią styczność niezwykle często.

Dzisiaj nasza świadomość na temat psa z depresją jest o wiele większa, więc i nasza czujność jest inna. Wyczuleni właściciele psa z łatwością zauważą pierwsze objawy depresji u zwierzaka.

U ludzi wykrycie depresji jest o wiele prostsze bo oprócz symptomów takich jak płaczliwość, rozdrażnienie, ogólna apatia, możemy również usłyszeć od człowieka, że cierpi na depresję. U psa z pewnością tak nie będzie. Żaden pies nie powie nam przecież, że cierpi.

Więc jak poznać, że Twój pies ma depresję? Oto kilka typowych objawów u psa, po wystąpieniu których możesz podejrzewać depresję u swojego Pupila.

Brak apetytu u psa

Kiedy pies traci nagle i niespodziewanie apetyt i nie towarzyszy temu zmiana karmy czy jakieś inne dolegliwości żołądkowe, to może to być pierwszy objaw depresji u psa. Co, ciekawe niekiedy apetyt może nagle wzrosnąć i przypominać napady jedzenia. Pies może wtedy jeść niemalże bez umiaru. Jakiekolwiek drastyczne zmiany w łaknieniu powinno skłonić właściciel to głębszej obserwacji. Być może kryje się za tym coś bardziej poważnego

Pies dużo śpi

Psy zazwyczaj duża śpią. Zwłaszcza gdy nie ma nas w domu, jesteśmy w pracy. Niekiedy pies potrafi przespać i cały dzień kiedy nie ma innych bodźców. Powodem do niepokoju powinno być, gdy po Twoim powrocie z pracy pies dalej nie reaguje. Po krótki przywitaniu udaje się z powrotem na swoje legowisko żeby kontynuować drzemkę.

Najpierw spróbuj ustalić, czy nie stoją za tym problemy fizyczne. Pies nie odczuwa żadnego bólu, dyskomfortu itp. Jeżeli wykluczysz urazy mechaniczne  lub inne schorzenia możesz założyć, że jest to objaw depresji. Warto takiego psa uważniej obserwować, czy nie nasilają się inne objawy.

Pozostałe objawy u psa z depresją

Utrata zainteresowania, apatia u psa

Jeżeli pies nagle traci zainteresowanie ulubionymi zabawami, spacerami lub innymi czynnościami, które przedtem uwielbiał robić, to może to być oznaka depresji u psa. Podobnie jak w przypadku spania najpierw musisz ustalić czy te źródło apatii nie jest wynikiem jakiegoś bólu, urazu mechanicznego. Jeżeli jednak nie to w połączeniu z innymi oznakami może to być także oznaka, ze Twój pies ma depresję.

Pies liże łapy

Nadmierne lizanie lub żucie może mieć podłoże fizjologiczne lub psychologiczne. Psy z depresją często liżą lub gryzą łapy, aby się uspokoić.

Pies się ukrywa

Często przy psiej depresji pojawi się także lęk i niepokój. Możesz wtedy zauważyć, że pies chowa się w jakichś dziwnych i ciasnych miejscach pomimo, że wcześniej tego nigdy nie robił. Oczywiście nie bierzemy pod uwagę burzy lub innych wystrzałów. Wtedy takie zachowanie ma zupełnie inne podłoże a jeżeli chciałbyś przeczytać dlaczego Twój pies boi się burzy lub wystrzałów, to zobacz nasz artykuł na ten tema, kliknij TUTAJ.

Depresja u psa. Co dalej?

Jeżeli u swojego psa zauważysz, któryś z objawów i będzie on budził Twój niepokój, nie działaj sam , skonsultuj to z weterynarzem. Pamiętaj, że te wszystkie objawy mogą ale nie muszą być oznaką depresji u psa. Być może Twój pies na coś choruje i ta apatia jest spowodowana właśnie tym. Nie lekceważ też nagłych zmian w zachowaniu Twojego psa, najpewniej w ten sposób chce dać Ci do zrozumienia, że potrzebuje Twojej pomocy

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry